KRAPKOWICKA ORKIESTRA DĘTA

Z założenia młodzieżowa orkiestra jest zespołem zrzeszającym młodych muzyków oraz sympatyków instrumentalistów. Obecnie w skład orkiestry wchodzą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Krapkowicach, jej absolwenci, obecni uczniowie oraz absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fr. Chopina w Opolu oraz Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Orkiestra liczy 35 muzyków, chociaż skład czasami ulega zmianie.

Gościnnie występują również sympatycy, przyjaciele artystów, którzy w miarę dyspozycji swego czasu chętnie uczestniczy we wspólnym muzykowaniu. Orkiestra koncertuje w kraju i za granicą reprezentując gminę i powiat krapkowicki. Występy uświetniają uroczystości państwowe, kościelne oraz społecznościowe. 

Krapkowicka Orkiestra Dęta w swym bogatym repertuarze posiada dzieła muzyki klasycznej, ludowej, kościelnej, a także standardy światowej muzyki rozrywkowej. 

Orkiestrę prowadzi absolwent Krapkowickiej Szkoły Muzycznej – Paweł Wiencek


 Historia Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Krapkowicach

Orkiestra założona została w 1999 roku. Pierwszą salą prób - i tak też zostało do dzisiaj - jest sala w Publicznym Przedszkolu w Żywocicach. Pierwszym dyrygentem orkiestry był pan Herbert Niedziela – wieloletni nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej im. Piotra Świerca w Krapkowicach.

W szybkim tempie orkiestra powiększała się o kolejnych muzyków i  już w karnawale 2000 r. orkiestra dała swój pierwszy koncert.

Dzięki staraniom pierwszego dyrygenta, w 2002  r. orkiestrę pod swoje skrzydła przyjmuje Krapkowicki Dom Kultury. Wtedy też zakupiono jednakowe niebieskie koszule i żółte krawaty (żółto – niebieskie barwy miasta Krapkowice) oraz pulpity. Orkiestra przyjmuje również oficjalną nazwę: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Krapkowickiego Domu Kultury w Krapkowicach.

Po latach prowadzenia orkiestry, ze względów zdrowotnych, z prowadzenia orkiestry rezygnuje pan Herbert Niedziela, a jego miejsce zajmuje pani Ilona Gruchot absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Orkiestra dalej rozwija swój repertuar, koncertuje w różnych miejscach naszego kraju jak i za granicą.

W roku 2006 orkiestra bierze udział I Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych – Gogolin 2006 gdzie zajmuje II miejsce, a dyrygent Pani Ilona Gruchot otrzymuję nagrodę dla najlepszego dyrygenta przeglądu.

Członkowie orkiestry oprócz zdolności muzycznych posiadają również zdolności aktorskie, dzięki którym podczas XI Regionalny Przegląd Wodzenia Niedźwiedzia, który odbył się w 2006 r. w Gogolinie zdobywają I miejsce.

W 2011 roku w orkiestrze następuje kolejna zmiana dyrygenta. Prowadzenie orkiestry przejmuje jeden z założycieli orkiestry  – pan Paweł Wiencek absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Krapkowicach. Pod batutą nowego dyrygenta Orkiestra dalej poszerza i szlifuje swój repertuar, który znajdzie się na płycie, którą orkiestra zamierza wydać z okazji jubileuszu 15 – lecia swego istnienia, który przypadnie w roku 2014, a to już niedługo.

Zobacz także:

Masz słuch muzyczny? Śpiewanie jest Twoją pasją? Chcesz sprawdzić się na scenie? Masz talent i zapał. Studio Talentów Muzycznych to zajęcia dla Ciebie!
Masz zdolności muzyczne, lubisz śpiewać i chciałbyś poznać podstawy kształcenia głosu to zapraszamy na zajęcia.
Umożliwienie rozwoju talentu i umiejętności wokalnych zdolnej młodzieży naszej gminy.
Pracownia teatralna
Od grudnia 2012 roku w Krapkowickim Domu Kultury działa nowa sekcja-tańca mażoretkowego.
Rebelianci, Moderplatz, Efekt uboczny, Pop Marlej
Orkiestrę można spotkać na różnego rodzaju imprezach organizowanych na terenie powiatu krapkowickiego między innymi: na dożynkach, na festynach, na koncertach parafialnych.
Zapraszamy na zajęcia plastyczne.
Zapraszamy na zajęcia plastyczne.
Oferta obejmuje działania plastyczne i rękodzielniczych w różnych technikach kształtujące percepcję i zdolności manualne dzieci.
Zrób sobie samolot. Zapraszamy wszystkich modelarzy.